Na podlagi Zakona o društvih (ZDru-1-UPB2, Uradni list 64/2011) je ustanovni občni zbor dne 6.10.2014 sprejel sklep o ustanovitvi Združenja preizkušenih preiskovalcev prevar - ACFE Slovenija. Zbor članov je dne 6.10.2014 tudi potrdil ter nato dne 25.11.2014 , 08.03.2017 in 30.6.2017 dopolnil naslednji
STATUT
SPLOŠNE DOLOČBE
1.člen
Združenje preizkušenih preiskovalcev prevar - ACFE Slovenija (v nadaljnjem besedilu: društvo) je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje fizičnih oseb, ki delujejo na področju obvladovanja prevar ali so kako drugače povezani s tem področjem pri svojem delu.
2.člen
Društvo je pravna oseba zasebnega prava.
Ime društva je: Združenje preizkušenih preiskovalcev prevar - ACFE Slovenija
Skrajšano ime društva je: Združenje ACFE Slovenija
Ime društva v angleškem jeziku je: Association of Certified Fraud Examiners — ACFE Slovenia.
Sedež društva je v Ljubljani na poslovnem naslovu Kardeljeva ploščad 17. Naslov sedeža se nahaja v stavbi Ekonomske Fakultete, Univerze v Ljubljani.
3.člen
Društvo je ustanovljeno kot slovenski odsek mednarodne krovne organizacije Association of Certified Fraud Examiners in spoštuje ter sprejema njena pravila. Delovanje društva in njenih članov je skladno z dokumenti krovne organizacije Association of Certified Fraud Examiners, in sicer:
Društvo lahko sodeluje tudi z drugimi organizacijami v Republiki Sloveniji in v tujini, ki s svojim delovanjem ali projekti prispevajo k uresničitvi ciljev in nalog društva.
Društvo lahko samostojno sodeluje ali se včlani v sorodne mednarodne in tuje organizacije, ki imajo podobne namene in cilje.
4.člen
Delo društva in njegovih organov je javno. O svojem delu društvo obvešča ožjo in širšo javnost. Za zagotovitev javnosti dela in dajanja točnih informacij o delu društva odloča in je odgovoren predsednik društva, po pooblastilu pa lahko tudi drugi člani upravnega odbora.
Ožjo javnost predstavljajo člani društva. Društvo obvešča ožjo javnost z omogočanjem vpogleda v zapisnike organov društva, preko spletne strani društva, preko sredstev javnega obveščanja in na druge primerne načine.
Širšo javnost društvo o svojem delu obvešča preko spletne strani, dodatno pa tudi s tem, da organizira okrogle mize, predavanja in posvetovanja, novinarske konference in preko sredstev javnega obveščanja.
5.člen
NAMEN, CILJ IN DEJAVNOSTI DRUŠTVA
Namen društva:
Namen društva je povezovanje strokovnjakov, ki so pridobili certifikat preizkušenega preiskovalca prevar (CFE) in drugih oseb, ki želijo delovati na področju obvladovanja prevar.
Cilj društva:
Cilj društva je ozaveščanje splošne in strokovne javnosti o obvladovanju prevar.
Dejavnosti društva:
Glavna dejavnost društva je združevanje in izobraževanje strokovnjakov, ki delujejo na področju obvladovanja prevar. S to dejavnostjo povezane dejavnosti društva so še:
Društvo bo vse dejavnosti izvajalo nepridobitno.
6.člen
ČLANSTVO
Članstvo v društvu je individualno. Individualni člani so fizične osebe, člani mednarodne krovne organizacije ACFE, ki sprejmejo statut društva. Članstvo v društvu je prostovoljno.
Društvo ima dve vrsti članstva:
Pri delu društva lahko pomagajo prostovoljci, ki niso člani društva.
Vsak član mora izpolniti prijavnico, plačati članarino in se zavezati k spoštovanju pravil krovne organizacije ACFE in Združenja ACFE Slovenija. Oseba, ki je izključena iz krovne organizacije, ne more biti član društva.
Članarina se plačuje za tekoče koledarsko leto. V primeru, da oseba pristopi v članstvo tekom leta, za tisto koledarsko leto plača sorazmeren del članarine glede na število celih mesecev do konca leta.
7.člen
PRAVICE IN DOLŽNOSTI ČLANOV
Pravice članov so:
Dolžnosti članov so:
Pridruženi člani ne morejo kandidirati in biti izvoljeni na funkcijo predsednika društva. Postopek volitev je določen v Pravilniku o volitvah v organe društva.
Vse ostale pravice in dolžnosti pridruženih članov so enake, kot jih imajo redni člani.
Če je član v zamudi s plačilom članarine za tekoče leto več kot 15 dni, mu ugodnosti, kot so nižje kotizacije za dogodke društva ali obiski dogodkov brez kotizacije, ne pripadajo.
8.člen
PRENEHANJE ČLANSTVA
Članstvo v društvu preneha:
Član prostovoljno izstopi iz društva, če upravnemu odboru pošlje pisno izjavo o izstopu. Kljub izstopu mora član plačati članarino za celotno tekoče leto oz. se mu del že plačane članarine ne vrne. Izjava o izstopu mora biti pisna in naslovljena na upravni odbor.
Upravni odbor ima pravico izključiti katerega koli člana zaradi disciplinskih razlogov, če ugotovi da:
Član ne more biti izključen, če ni prej prejel pisne obrazložitve razloga za predlagan disciplinski ukrep. Pisno obrazložitev pošlje upravni odbor na zadnji sporočeni poštni naslov člana vsaj 30 dni pred načrtovanim zaslišanjem. Član ima možnost, da pred sprejemom dokončne odločitve s strani upravnega odbora odgovori na obtožbe pred celotnim upravnim odborom.
Disciplinski postopek po zgoraj zapisanih pravilih je veljaven takoj po sprejeti odločitvi upravnega odbora. Član se lahko na izključitev pritoži zboru članov.
Upravni odbor lahko iz članstva črta člana, ki več kot 60 dni zamuja s plačilom članarine oz. prispevka. Zaslišanje v tem primeru ni potrebno, mora pa društvo člana pravočasno in primerno obvestiti, vsaj 30 dni pred izključitvijo. Člana črta iz članstva upravni odbor, če ta kljub opominu ne plača članarine v tekočem letu. Na črtanje člana iz društva je mogoča pritožba na zbor članov.
9.člen
PODPORNIKI DRUŠTVA
Podporniki društva so fizične in pravne osebe, ne glede na področje njihovega delovanja, ki želijo sodelovati v delu društva, od njih se ne zahteva izpolnjevanje vseh zahtev za članstvo, čeprav se jih k temu spodbuja. S plačilom prispevka v višini, kot ga določi zbor članov, si podporniki zagotovijo pravico do udeležbe na sestankih Združenja ACFE Slovenija, nimajo pa glasovalnih in ostalih članskih pravic. Podporniki niso in se ne smejo predstavljati kot člani Združenja ACFE Slovenija, nimajo volilnih pravic in nimajo pravice biti voljeni.
Pravice podpornikov so:
Dolžnosti podpornikov so:
10. člen
PRENEHANJE PODPORNIŠTVA
Podporništvo društvu preneha:
Podpornik lahko izstopi tudi z izjavo o izstopu. Izjava o izstopu mora biti pisna in naslovljena na upravni odbor. Kljub izstopu se plačani prispevek oz. del prispevka podporniku ne vrne.
Upravni odbor ima zaradi disciplinskih razlogov pravico izključiti podpornika, če ugotovi, da:
Podpornik ne more biti izključen, če ni prej prejel pisne obrazložitve razloga za predlagan disciplinski ukrep. Pisno obrazložitev pošlje upravni odbor na zadnji sporočeni poštni naslov podpornika vsaj 30 dni pred načrtovanim zaslišanjem. Podpornik ima možnost, da pred sprejemom dokončne odločitve s strani upravnega odbora odgovori na obtožbe pred celotnim upravnim odborom.
Disciplinski postopek po zgoraj zapisanih pravilih je veljaven takoj po sprejeti odločitvi upravnega odbora.
Podpornik preneha biti podpornik društva s tem, da preneha plačevati prispevek društvu. Upravni odbor lahko črta tudi podpornika, ki več kot 60 dni zamuja s plačilom prispevka. Zaslišanje v tem primeru ni potrebno, mora pa društvo podpornika pravočasno in primerno obvestiti, vsaj 30 dni pred črtanjem.
Če je podpornik v zamudi s plačilom članarine za tekoče leto za več kot 15 dni, mu ugodnosti, kot so nižje kotizacije za dogodke društva ali obiski dogodkov brez kotizacije, ne pripadajo.
Smiselno enako se določbe tega člana uporabljajo tudi, kadar je podpornik pravna oseba.
11. člen
UPRAVLJANJE DRUŠTVA
Organi društva so naslednji:
Mandat predsednika in članov organa društva traja 2 leti, z možnostjo ponovne izvolitve.
Člani upravnega in nadzornega odbora ter drugih organov društva svoje delo opravljajo častno in ne prejemajo finančnega nadomestila za delo, ki ga opravljajo v društvu.
12. člen
ZBOR ČLANOV
Zbor članov je najvišji organ društva in ga sestavljajo vsi člani. Zbor članov je redni in izredni. Redni zbor članov sklicuje upravni odbor enkrat letno. Izredni zbor članov pa se skliče po sklepu upravnega odbora, na zahtevo nadzornega odbora ali na zahtevo 1/3 članov društva. Upravni odbor je dolžan sklicati izredni zbor članov v roku 30 dni od prejema zahteve za sklic. Če upravni odbor izrednega zbora članov ne skliče v predpisanem roku, ga skliče predlagatelj, ki mora predložiti tudi dnevni red z ustreznimi materiali. Izredni zbor članov sklepa le o zadevi, za katero je bil sklican.
Sklic zbora članov z dnevnim redom se najmanj 7 dni pred datumom zbora pošlje vsem članom v obliki pisnega vabila ali elektronskega sporočila.
Zbor članov je lahko tudi korespondenčen ali tele-konferenčen, oziroma izveden z uporabo telekomunikacijskih sredstev. O načinu izvedbe odloča sklicatelj.
13. člen
Zbor članov je sklepčen, če je prisotnih več kot polovica vseh članov. V primeru nesklepčnosti se začetek zbora preloži za petnajst minut, nato je sklepčnost zagotovljena, če je prisotnih vsaj 8 članov.
Zbor članov sprejema sklepe z večino glasov navzočih članov. Za spremembo statuta ali odločitev o prenehanju delovanja društva mora glasovati najmanj tri četrtine navzočih članov. Način glasovanja določi zbor članov. Ko se glasuje o razrešitvi članov društva, člani, katerih razrešitev se obravnava, ne morejo glasovati.
Glasovanje je praviloma javno, lahko pa se večina prisotnih članov odloči za tajni način glasovanja.
14. člen
Zasedanje zbora članov prične predsednik društva in ga vodi do izvolitve tričlanskega delovnega predsedstva.
O zasedanju zbora članov se vodi zapisnik, ki ga podpišejo predsednik in glavni tajnik društva.
15. člen
Naloge zbora članov:
16. člen
UPRAVNI ODBOR
Upravni odbor je izvršilni organ zbora članov, ki opravlja organizacijska, strokovno tehnična in administrativna dela ter vodi delo društva med dvema zboroma članov oziroma po programu in sklepih, sprejetih na zboru članov. Upravni odbor lahko podrobneje opredeli način svojega dela in dela odborov in komisij v posebnem notranjem aktu.
Upravni odbor je za svoje delo odgovoren zboru članov.
Upravni odbor šteje 6 članov. Sestavljajo ga predsednik, podpredsednik, glavni tajnik, zakladnik, vodja usposabljanj ter vodja komuniciranja.
Predsednik društva je lahko le redni član z veljavno licenco preizkušenega preiskovalca prevar (CFE).
Upravni odbor se sestaja po potrebi, vendar najmanj dvakrat letno.
Mandatna doba članov upravnega odbora traja 2 leti z možnostjo ponovne izvolitve.
Delovna področja obsegajo:
17. člen
Naloge upravnega odbora so:
18. člen
Upravni odbor dela na sejah, ki jih sklicuje predsednik društva, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik društva.
Upravni odbor je sklepčen, če je na seji navzočih več kot polovica članov. Veljavne sklepe sprejema z večino glasov prisotnih.
Upravni odbor lahko za izvajanje posameznih nalog imenuje komisije. Naloge, število članov in predsednike komisij določi upravni odbor. Člani komisije so lahko le člani društva. Za svoje delo so komisije odgovorne upravnemu odboru. Izjemoma lahko društvo povabi k sodelovanju pri delu komisije zunanje sodelavce.
19. člen
Društvo lahko ustanovi tudi sekcije. Sekcije so metoda dela društva, organizirane po interesnem principu članov društva. Sekcijo ustanovi upravni odbor na pobudo članov društva. Sekcije niso pravne osebe in morajo delovati v skladu s statutom društva.
Za svoje delo so sekcije odgovorne upravnemu odboru. Upravni odbor lahko sekcije tudi ukine.
20. člen
PREDSEDNIK IN PODPREDSEDNIK DRUŠTVA
Predsednik zastopa in predstavlja društvo pred državnimi in drugimi organi in organizacijami v državi in v tujini.
Predsednik društva je hkrati tudi predsednik upravnega odbora. Izvoli ga zbor članov za dobo 2 let z možnostjo ponovne izvolitve.
Predsednik je odgovoren za delovanje društva v skladu s statutom in pravnim redom Republike Slovenije. Za svoje delo je odgovoren zboru članov in upravnemu odboru.
V odsotnosti predsednika ga z njegovim pooblastilom nadomešča podpredsednik ali drugi član upravnega odbora.
Podpredsednik je zadolžen tudi za izvedbo aktivnosti v povezavi s članstvom (vodenje evidenc, aktivnosti za pridobivanje novih članov ipd.)
21. člen
GLAVNI TAJNIK
Za opravljanje strokovno-tehničnega in administrativnega dela ter za koordinacijo med organi društva skrbi generalni sekretar društva, ki ga izvoli zbor članov za dobo 2 let. Za svoje delo je odgovoren zboru članov.
22. člen
ZAKLADNIK
Zakladnik društva je odgovoren za organizacijo in izvedbo aktivnosti za vodenje finančnega poslovanja društva.
23. člen
VODJA USPOSABLJANJ
Vodja usposabljanj pripravlja načrte izobraževanj, ki jih izvaja društvo, ter organizira njihovo izvedbo.
24. člen
VODJA KOMUNICIRANJA
Vodja komuniciranja je zadolžen za izvedbo komunikacijskih akcij ter za obveščanje javnosti o delovanju društva (preko spletnega portala, Facebook in ostalih socialnih omrežij, in podobno).
25. člen
NADZORNI ODBOR
Nadzorni odbor spremlja delo upravnega odbora in drugih organov društva ter opravlja nadzor nad razpolaganjem s premoženjem ter nad finančnim in materialnim poslovanjem društva. Nadzorni odbor enkrat letno poroča zboru članov, kateremu je tudi odgovoren za svoje delo.
Nadzorni odbor je sestavljen iz treh članov, ki jih izvoli zbor članov. Člani nadzornega odbora med seboj izvolijo predsednika. Člani nadzornega odbora ne morejo biti hkrati člani upravnega odbora. Lahko sodelujejo na sejah upravnega odbora, ne morejo pa odločati. Nadzorni odbor je sklepčen, če so na seji prisotni vsi trije člani. Veljavne sklepe sprejema z večino prisotnih.
Mandatna doba članov nadzornega odbora traja 2 leti z možnostjo ponovne izvolitve.
26. člen
FINANČNO IN MATERIALNO POSLOVANJE DRUŠTVA
Viri dohodkov in finančno poslovanje je javno.
Viri dohodkov:
27. člen
Člani društva na rednem zboru članov vsako leto obravnavajo in sprejmejo finančni načrt in zaključni račun.
28. člen
Društvo ima svoj transakcijski račun pri finančni ustanovi. Podpisnika finančnih dokumentov sta predsednik društva in zakladnik oziroma oseba, ki jo v primeru odsotnosti zakladnika za vodenje finančnega poslovanja pooblasti predsednik društva. Podpisovanje je kolektivno.
Društvo posluje v skladu z veljavno zakonodajo in računovodskimi standardi, ki veljajo za društva. Društvo vodi poslovne knjige po sistemu dvostavnega knjigovodstva, prirejenega za njegove potrebe.
Finančno materialno poslovanje društva lahko vodi društvo samo ali na osnovi sklepa upravnega odbora poveri izvajanje računovodskih storitev zunanjemu izvajalcu.
29. člen
Vsak član društva ima pravico vpogleda v finančno in materialno poslovanje društva.
30. člen
PRENEHANJE DRUŠTVA
Društvo lahko preneha in se izbriše iz registra društev:
Sklep o prenehanju društva sprejme zbor članov z večino prisotnih članov.
V primeru prenehanja društva preide premoženje društva po poravnavi vseh obveznosti na po dejavnosti sorodno društvo, katerega določi zbor članov s sklepom. Če takega društva ni, se premoženje prenese na lokalno skupnost.
31. člen
KONČNA DOLOČBA
Ta statut je bil sprejet na ustanovnem zboru članov Združenje preizkušenih preiskovalcev prevar - ACFE Slovenija, dne 6. oktobra 2014, dopolnjen dne 25.11.2014, 08.03.2017 in 30.06.2017 ter začne veljati z dnem sprejetja oziroma dopolnitve.
Ljubljana, 30.06.2017
STATUT
SPLOŠNE DOLOČBE
1.člen
Združenje preizkušenih preiskovalcev prevar - ACFE Slovenija (v nadaljnjem besedilu: društvo) je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje fizičnih oseb, ki delujejo na področju obvladovanja prevar ali so kako drugače povezani s tem področjem pri svojem delu.
2.člen
Društvo je pravna oseba zasebnega prava.
Ime društva je: Združenje preizkušenih preiskovalcev prevar - ACFE Slovenija
Skrajšano ime društva je: Združenje ACFE Slovenija
Ime društva v angleškem jeziku je: Association of Certified Fraud Examiners — ACFE Slovenia.
Sedež društva je v Ljubljani na poslovnem naslovu Kardeljeva ploščad 17. Naslov sedeža se nahaja v stavbi Ekonomske Fakultete, Univerze v Ljubljani.
3.člen
Društvo je ustanovljeno kot slovenski odsek mednarodne krovne organizacije Association of Certified Fraud Examiners in spoštuje ter sprejema njena pravila. Delovanje društva in njenih članov je skladno z dokumenti krovne organizacije Association of Certified Fraud Examiners, in sicer:
- Uniform Chapter Bylaws,
- Handbook and Guideliness for Local Chapters,
- Chapter Affiliation Agreement.
Društvo lahko sodeluje tudi z drugimi organizacijami v Republiki Sloveniji in v tujini, ki s svojim delovanjem ali projekti prispevajo k uresničitvi ciljev in nalog društva.
Društvo lahko samostojno sodeluje ali se včlani v sorodne mednarodne in tuje organizacije, ki imajo podobne namene in cilje.
4.člen
Delo društva in njegovih organov je javno. O svojem delu društvo obvešča ožjo in širšo javnost. Za zagotovitev javnosti dela in dajanja točnih informacij o delu društva odloča in je odgovoren predsednik društva, po pooblastilu pa lahko tudi drugi člani upravnega odbora.
Ožjo javnost predstavljajo člani društva. Društvo obvešča ožjo javnost z omogočanjem vpogleda v zapisnike organov društva, preko spletne strani društva, preko sredstev javnega obveščanja in na druge primerne načine.
Širšo javnost društvo o svojem delu obvešča preko spletne strani, dodatno pa tudi s tem, da organizira okrogle mize, predavanja in posvetovanja, novinarske konference in preko sredstev javnega obveščanja.
5.člen
NAMEN, CILJ IN DEJAVNOSTI DRUŠTVA
Namen društva:
Namen društva je povezovanje strokovnjakov, ki so pridobili certifikat preizkušenega preiskovalca prevar (CFE) in drugih oseb, ki želijo delovati na področju obvladovanja prevar.
Cilj društva:
Cilj društva je ozaveščanje splošne in strokovne javnosti o obvladovanju prevar.
Dejavnosti društva:
Glavna dejavnost društva je združevanje in izobraževanje strokovnjakov, ki delujejo na področju obvladovanja prevar. S to dejavnostjo povezane dejavnosti društva so še:
- izmenjava izkušenj in mnenj s področja obvladovanja prevar in sorodnih področij;
- sodelovanje z organizacijami in institucijami, ki se strokovno ali znanstveno raziskovalno ukvarjajo z obvladovanjem prevar;
- organiziranje strokovnih izobraževanj in posvetov;
- populariziranje izobraževanja na področju obvladovanja prevar med ljudmi, ki se odločajo za dodatni študij;
- prizadevanje za visoko strokovno raven dela društva;
- zavzemanje za spoštovanje ACFE Kodeksa etike;
- seznanjanje članov in javnosti o napredku na področju delovanja društva;
- izdajanje publikacij v zvezi z dejavnostjo društva.
Društvo bo vse dejavnosti izvajalo nepridobitno.
6.člen
ČLANSTVO
Članstvo v društvu je individualno. Individualni člani so fizične osebe, člani mednarodne krovne organizacije ACFE, ki sprejmejo statut društva. Članstvo v društvu je prostovoljno.
Društvo ima dve vrsti članstva:
- redno članstvo: član društva lahko postane vsak, ki je član krovne organizacije ACFE in je pridobil licenco preizkušenega preiskovalca prevar (Certified Fraud Examiner - CFE) (t.i. »CFE member«);
- pridruženo članstvo: član društva lahko postane tudi vsak, ki je član krovne organizacije ACFE in nima pridobljene licence CFE (t.i. »Associate member«), se ukvarja s področjem obvladovanja prevar, je kako drugače povezan s tem področjem dela pri svojem delu ali ga področje obvladovanja prevar zanima.
Pri delu društva lahko pomagajo prostovoljci, ki niso člani društva.
Vsak član mora izpolniti prijavnico, plačati članarino in se zavezati k spoštovanju pravil krovne organizacije ACFE in Združenja ACFE Slovenija. Oseba, ki je izključena iz krovne organizacije, ne more biti član društva.
Članarina se plačuje za tekoče koledarsko leto. V primeru, da oseba pristopi v članstvo tekom leta, za tisto koledarsko leto plača sorazmeren del članarine glede na število celih mesecev do konca leta.
7.člen
PRAVICE IN DOLŽNOSTI ČLANOV
Pravice članov so:
- da sodelujejo pri uresničevanju namenov in ciljev društva;
- da volijo in so izvoljeni v organe društva;
- da sodelujejo pri izvajanju programa društva in delu organov društva;
- da dajejo predloge za delo in razvoj društva;
- da imajo vpogled v delo organov društva in dajejo mnenja o njem.
Dolžnosti članov so:
- da aktivno sodelujejo pri delu organov društva;
- da izvršujejo sprejete naloge in funkcije;
- da se ravnajo po statutu, ostalih aktih društva ter sklepih organov društva;
- da z ravnanjem in zgledom pomagajo uresničevati program društva;
- da spoštujejo statut, akte in sklepe organov društva;
- da varujejo ugled društva;
- da redno plačujejo članarino.
Pridruženi člani ne morejo kandidirati in biti izvoljeni na funkcijo predsednika društva. Postopek volitev je določen v Pravilniku o volitvah v organe društva.
Vse ostale pravice in dolžnosti pridruženih članov so enake, kot jih imajo redni člani.
Če je član v zamudi s plačilom članarine za tekoče leto več kot 15 dni, mu ugodnosti, kot so nižje kotizacije za dogodke društva ali obiski dogodkov brez kotizacije, ne pripadajo.
8.člen
PRENEHANJE ČLANSTVA
Članstvo v društvu preneha:
- s prostovoljnim izstopom,
- z izključitvijo,
- s črtanjem,
- s smrtjo.
Član prostovoljno izstopi iz društva, če upravnemu odboru pošlje pisno izjavo o izstopu. Kljub izstopu mora član plačati članarino za celotno tekoče leto oz. se mu del že plačane članarine ne vrne. Izjava o izstopu mora biti pisna in naslovljena na upravni odbor.
Upravni odbor ima pravico izključiti katerega koli člana zaradi disciplinskih razlogov, če ugotovi da:
- grobo krši pravice in dolžnosti, navedene v 7. členu statuta, ali če zavestno ravna proti interesom in ciljem društva;
- je bil posameznik pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje in obsojen na zaporno kazen daljšo od enega leta, prekršek ali drugo kaznivo dejanje, ki vključuje moralne prekrške, definirane v pravilih krovne organizacije ACFE;
- posameznik ne upošteva pravil krovne organizacije ACFE ali je ravnal na način, ki je žaljiv za organizacijo ACFE in njegove člane;
- je sodišče ali drug pristojni organ posameznika prepoznal za omejeno prištevnega oz. z omejeno sposobnostjo odločanja;
- je posameznik pri svoji prijavi navedel pomembno napačne navedbe;
- kot član posameznik ni spoštoval kodeksa etike krovne organizacije ACFE ali
- se je posameznik za članstvo v Združenju ACFE Slovenija predstavil kot član krovne organizacije ACFE, pa to ni bil.
Član ne more biti izključen, če ni prej prejel pisne obrazložitve razloga za predlagan disciplinski ukrep. Pisno obrazložitev pošlje upravni odbor na zadnji sporočeni poštni naslov člana vsaj 30 dni pred načrtovanim zaslišanjem. Član ima možnost, da pred sprejemom dokončne odločitve s strani upravnega odbora odgovori na obtožbe pred celotnim upravnim odborom.
Disciplinski postopek po zgoraj zapisanih pravilih je veljaven takoj po sprejeti odločitvi upravnega odbora. Član se lahko na izključitev pritoži zboru članov.
Upravni odbor lahko iz članstva črta člana, ki več kot 60 dni zamuja s plačilom članarine oz. prispevka. Zaslišanje v tem primeru ni potrebno, mora pa društvo člana pravočasno in primerno obvestiti, vsaj 30 dni pred izključitvijo. Člana črta iz članstva upravni odbor, če ta kljub opominu ne plača članarine v tekočem letu. Na črtanje člana iz društva je mogoča pritožba na zbor članov.
9.člen
PODPORNIKI DRUŠTVA
Podporniki društva so fizične in pravne osebe, ne glede na področje njihovega delovanja, ki želijo sodelovati v delu društva, od njih se ne zahteva izpolnjevanje vseh zahtev za članstvo, čeprav se jih k temu spodbuja. S plačilom prispevka v višini, kot ga določi zbor članov, si podporniki zagotovijo pravico do udeležbe na sestankih Združenja ACFE Slovenija, nimajo pa glasovalnih in ostalih članskih pravic. Podporniki niso in se ne smejo predstavljati kot člani Združenja ACFE Slovenija, nimajo volilnih pravic in nimajo pravice biti voljeni.
Pravice podpornikov so:
- da se udeležujejo vseh dejavnosti društva;
- da so seznanjeni s programom in delom društva.
Dolžnosti podpornikov so:
- da spoštujejo statut, akte in sklepe organov društva;
- da varujejo ugled društva.
10. člen
PRENEHANJE PODPORNIŠTVA
Podporništvo društvu preneha:
- s prostovoljnim izstopom,
- z izključitvijo,
- s črtanjem,
- s smrtjo fizične oz. prenehanjem pravne osebe.
Podpornik lahko izstopi tudi z izjavo o izstopu. Izjava o izstopu mora biti pisna in naslovljena na upravni odbor. Kljub izstopu se plačani prispevek oz. del prispevka podporniku ne vrne.
Upravni odbor ima zaradi disciplinskih razlogov pravico izključiti podpornika, če ugotovi, da:
- grobo krši pravice in dolžnosti, navedene v 9. členu statuta, ali če zavestno ravna proti interesom in ciljem društva;
- je bil posameznik pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje in obsojen na zaporno kazen daljšo od enega leta, prekršek ali drugo kaznivo dejanje, ki vključuje moralne prekrške, definirane v pravilih krovne organizacije ACFE;
- posameznik ne upošteva pravil krovne organizacije ACFE ali je ravnal na način, ki je žaljiv za organizacijo ACFE in njegove člane;
- je sodišče ali drug pristojen organ posameznika prepoznal za omejeno prištevnega oz. z omejeno sposobnostjo odločanja;
- je posameznik pri svoji prijavi navedel pomembno napačne navedbe;
- kot posameznik ni spoštoval kodeksa etike ACFE.
Podpornik ne more biti izključen, če ni prej prejel pisne obrazložitve razloga za predlagan disciplinski ukrep. Pisno obrazložitev pošlje upravni odbor na zadnji sporočeni poštni naslov podpornika vsaj 30 dni pred načrtovanim zaslišanjem. Podpornik ima možnost, da pred sprejemom dokončne odločitve s strani upravnega odbora odgovori na obtožbe pred celotnim upravnim odborom.
Disciplinski postopek po zgoraj zapisanih pravilih je veljaven takoj po sprejeti odločitvi upravnega odbora.
Podpornik preneha biti podpornik društva s tem, da preneha plačevati prispevek društvu. Upravni odbor lahko črta tudi podpornika, ki več kot 60 dni zamuja s plačilom prispevka. Zaslišanje v tem primeru ni potrebno, mora pa društvo podpornika pravočasno in primerno obvestiti, vsaj 30 dni pred črtanjem.
Če je podpornik v zamudi s plačilom članarine za tekoče leto za več kot 15 dni, mu ugodnosti, kot so nižje kotizacije za dogodke društva ali obiski dogodkov brez kotizacije, ne pripadajo.
Smiselno enako se določbe tega člana uporabljajo tudi, kadar je podpornik pravna oseba.
11. člen
UPRAVLJANJE DRUŠTVA
Organi društva so naslednji:
- zbor članov,
- upravni odbor,
- nadzorni odbor.
Mandat predsednika in članov organa društva traja 2 leti, z možnostjo ponovne izvolitve.
Člani upravnega in nadzornega odbora ter drugih organov društva svoje delo opravljajo častno in ne prejemajo finančnega nadomestila za delo, ki ga opravljajo v društvu.
12. člen
ZBOR ČLANOV
Zbor članov je najvišji organ društva in ga sestavljajo vsi člani. Zbor članov je redni in izredni. Redni zbor članov sklicuje upravni odbor enkrat letno. Izredni zbor članov pa se skliče po sklepu upravnega odbora, na zahtevo nadzornega odbora ali na zahtevo 1/3 članov društva. Upravni odbor je dolžan sklicati izredni zbor članov v roku 30 dni od prejema zahteve za sklic. Če upravni odbor izrednega zbora članov ne skliče v predpisanem roku, ga skliče predlagatelj, ki mora predložiti tudi dnevni red z ustreznimi materiali. Izredni zbor članov sklepa le o zadevi, za katero je bil sklican.
Sklic zbora članov z dnevnim redom se najmanj 7 dni pred datumom zbora pošlje vsem članom v obliki pisnega vabila ali elektronskega sporočila.
Zbor članov je lahko tudi korespondenčen ali tele-konferenčen, oziroma izveden z uporabo telekomunikacijskih sredstev. O načinu izvedbe odloča sklicatelj.
13. člen
Zbor članov je sklepčen, če je prisotnih več kot polovica vseh članov. V primeru nesklepčnosti se začetek zbora preloži za petnajst minut, nato je sklepčnost zagotovljena, če je prisotnih vsaj 8 članov.
Zbor članov sprejema sklepe z večino glasov navzočih članov. Za spremembo statuta ali odločitev o prenehanju delovanja društva mora glasovati najmanj tri četrtine navzočih članov. Način glasovanja določi zbor članov. Ko se glasuje o razrešitvi članov društva, člani, katerih razrešitev se obravnava, ne morejo glasovati.
Glasovanje je praviloma javno, lahko pa se večina prisotnih članov odloči za tajni način glasovanja.
14. člen
Zasedanje zbora članov prične predsednik društva in ga vodi do izvolitve tričlanskega delovnega predsedstva.
O zasedanju zbora članov se vodi zapisnik, ki ga podpišejo predsednik in glavni tajnik društva.
15. člen
Naloge zbora članov:
- sklepa o dnevnem redu;
- sprejema, spreminja in dopolnjuje statut ter druge akte društva;
- sprejema delovni program društva;
- potrjuje poslovanje za preteklo leto in sprejema finančni načrt za prihodnje leto;
- voli in razrešuje delovno predsedstvo in druge organe zbora članov;
- razpravlja o delu in poročilih predsednika, upravnega in nadzornega odbora ter o tem sklepa;
- z glasovanjem neposredno voli in razrešuje predsednika, ki je hkrati predsednik upravnega odbora, ostale člane upravnega odbora in člane nadzornega odbora;
- odloča o prenehanju, preimenovanju, preusmeritvi, pripojitvi ali združitvi društva;
- določa višino članarine;
- odloča o drugih pomembnih zadevah, ki jih določa statut ali drugi splošni akti društva in predlogih upravnega odbora;
- odloča o pritožbah zoper sklepe upravnega odbora;
- sklepa o prenehanju društva;
- odloča o drugih zadevah, ki jih predlagajo organi in člani društva v skladu z namenom in cilji društva.
16. člen
UPRAVNI ODBOR
Upravni odbor je izvršilni organ zbora članov, ki opravlja organizacijska, strokovno tehnična in administrativna dela ter vodi delo društva med dvema zboroma članov oziroma po programu in sklepih, sprejetih na zboru članov. Upravni odbor lahko podrobneje opredeli način svojega dela in dela odborov in komisij v posebnem notranjem aktu.
Upravni odbor je za svoje delo odgovoren zboru članov.
Upravni odbor šteje 6 članov. Sestavljajo ga predsednik, podpredsednik, glavni tajnik, zakladnik, vodja usposabljanj ter vodja komuniciranja.
Predsednik društva je lahko le redni član z veljavno licenco preizkušenega preiskovalca prevar (CFE).
Upravni odbor se sestaja po potrebi, vendar najmanj dvakrat letno.
Mandatna doba članov upravnega odbora traja 2 leti z možnostjo ponovne izvolitve.
Delovna področja obsegajo:
- priprava aktov društva;
- priprava programa dela društva;
- administracija in finance;
- organiziranje rednih srečanj članov društva;
- organiziranje predavanj, posvetovanj in drugih dogodkov;
- obveščanje javnosti (ožje in širše);
- članstvo.
17. člen
Naloge upravnega odbora so:
- sklicuje zbor članov;
- pripravlja predlog aktov društva;
- predlaga statut društva in njegove spremembe;
- pripravlja program dela društva, predlog zaključnega računa in finančnega načrta;
- skrbi za finančno in materialno poslovanje društva;
- upravlja s premoženjem društva;
- sklepa pogodbe iz svoje pristojnosti;
- poroča zboru članov o svojem delu;
- izvaja sklepe zbora članov;
- organizira druženje članov;
- imenuje stalne in občasne komisije;
- predlaga višino članarine in vodi evidenco članov;
- obvešča javnost o delovanju društva in o svojem delovanju;
- odloča o sodelovanju z drugimi organizacijami in o mednarodnem sodelovanju;
- odloča o drugih zadevah, ki niso v pristojnosti zbora članov in drugih organov društva;
- o svojem delu poroča glavni pisarni Association of Certified Fraud Examiners.
18. člen
Upravni odbor dela na sejah, ki jih sklicuje predsednik društva, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik društva.
Upravni odbor je sklepčen, če je na seji navzočih več kot polovica članov. Veljavne sklepe sprejema z večino glasov prisotnih.
Upravni odbor lahko za izvajanje posameznih nalog imenuje komisije. Naloge, število članov in predsednike komisij določi upravni odbor. Člani komisije so lahko le člani društva. Za svoje delo so komisije odgovorne upravnemu odboru. Izjemoma lahko društvo povabi k sodelovanju pri delu komisije zunanje sodelavce.
19. člen
Društvo lahko ustanovi tudi sekcije. Sekcije so metoda dela društva, organizirane po interesnem principu članov društva. Sekcijo ustanovi upravni odbor na pobudo članov društva. Sekcije niso pravne osebe in morajo delovati v skladu s statutom društva.
Za svoje delo so sekcije odgovorne upravnemu odboru. Upravni odbor lahko sekcije tudi ukine.
20. člen
PREDSEDNIK IN PODPREDSEDNIK DRUŠTVA
Predsednik zastopa in predstavlja društvo pred državnimi in drugimi organi in organizacijami v državi in v tujini.
Predsednik društva je hkrati tudi predsednik upravnega odbora. Izvoli ga zbor članov za dobo 2 let z možnostjo ponovne izvolitve.
Predsednik je odgovoren za delovanje društva v skladu s statutom in pravnim redom Republike Slovenije. Za svoje delo je odgovoren zboru članov in upravnemu odboru.
V odsotnosti predsednika ga z njegovim pooblastilom nadomešča podpredsednik ali drugi član upravnega odbora.
Podpredsednik je zadolžen tudi za izvedbo aktivnosti v povezavi s članstvom (vodenje evidenc, aktivnosti za pridobivanje novih članov ipd.)
21. člen
GLAVNI TAJNIK
Za opravljanje strokovno-tehničnega in administrativnega dela ter za koordinacijo med organi društva skrbi generalni sekretar društva, ki ga izvoli zbor članov za dobo 2 let. Za svoje delo je odgovoren zboru članov.
22. člen
ZAKLADNIK
Zakladnik društva je odgovoren za organizacijo in izvedbo aktivnosti za vodenje finančnega poslovanja društva.
23. člen
VODJA USPOSABLJANJ
Vodja usposabljanj pripravlja načrte izobraževanj, ki jih izvaja društvo, ter organizira njihovo izvedbo.
24. člen
VODJA KOMUNICIRANJA
Vodja komuniciranja je zadolžen za izvedbo komunikacijskih akcij ter za obveščanje javnosti o delovanju društva (preko spletnega portala, Facebook in ostalih socialnih omrežij, in podobno).
25. člen
NADZORNI ODBOR
Nadzorni odbor spremlja delo upravnega odbora in drugih organov društva ter opravlja nadzor nad razpolaganjem s premoženjem ter nad finančnim in materialnim poslovanjem društva. Nadzorni odbor enkrat letno poroča zboru članov, kateremu je tudi odgovoren za svoje delo.
Nadzorni odbor je sestavljen iz treh članov, ki jih izvoli zbor članov. Člani nadzornega odbora med seboj izvolijo predsednika. Člani nadzornega odbora ne morejo biti hkrati člani upravnega odbora. Lahko sodelujejo na sejah upravnega odbora, ne morejo pa odločati. Nadzorni odbor je sklepčen, če so na seji prisotni vsi trije člani. Veljavne sklepe sprejema z večino prisotnih.
Mandatna doba članov nadzornega odbora traja 2 leti z možnostjo ponovne izvolitve.
26. člen
FINANČNO IN MATERIALNO POSLOVANJE DRUŠTVA
Viri dohodkov in finančno poslovanje je javno.
Viri dohodkov:
- članarina,
- dohodek iz dejavnosti društva,
- prihodki od sponzorjev,
- prispevki donatorjev,
- drugi prihodki.
27. člen
Člani društva na rednem zboru članov vsako leto obravnavajo in sprejmejo finančni načrt in zaključni račun.
28. člen
Društvo ima svoj transakcijski račun pri finančni ustanovi. Podpisnika finančnih dokumentov sta predsednik društva in zakladnik oziroma oseba, ki jo v primeru odsotnosti zakladnika za vodenje finančnega poslovanja pooblasti predsednik društva. Podpisovanje je kolektivno.
Društvo posluje v skladu z veljavno zakonodajo in računovodskimi standardi, ki veljajo za društva. Društvo vodi poslovne knjige po sistemu dvostavnega knjigovodstva, prirejenega za njegove potrebe.
Finančno materialno poslovanje društva lahko vodi društvo samo ali na osnovi sklepa upravnega odbora poveri izvajanje računovodskih storitev zunanjemu izvajalcu.
29. člen
Vsak član društva ima pravico vpogleda v finančno in materialno poslovanje društva.
30. člen
PRENEHANJE DRUŠTVA
Društvo lahko preneha in se izbriše iz registra društev:
- po sklepu zbora članov,
- s spojitvijo z drugim ali drugimi društvi,
- po samem zakonu.
Sklep o prenehanju društva sprejme zbor članov z večino prisotnih članov.
V primeru prenehanja društva preide premoženje društva po poravnavi vseh obveznosti na po dejavnosti sorodno društvo, katerega določi zbor članov s sklepom. Če takega društva ni, se premoženje prenese na lokalno skupnost.
31. člen
KONČNA DOLOČBA
Ta statut je bil sprejet na ustanovnem zboru članov Združenje preizkušenih preiskovalcev prevar - ACFE Slovenija, dne 6. oktobra 2014, dopolnjen dne 25.11.2014, 08.03.2017 in 30.06.2017 ter začne veljati z dnem sprejetja oziroma dopolnitve.
Ljubljana, 30.06.2017